Krásné Pole

Něco o našem kostele a o společenstvích

Další aktuality ve farnosti

 

Svatý Mikuláš 2010

v našem kostele

 

Krásnopolský letní farní tábor 2010

se uskutečnil ve dnech 11.-17. července ve Frýdlantě nad Ostravicí. I přes občas nesnesitelná vedra jsme si celý tábor opravdu užili.
Celotáborová hra byla na téma letem světem. Každý den jsme se ocitli v nějaké zemi a děti měly celý den hádat, o jakou zemi se jedná. Dostávaly různé indicie, např. stavěli jsme draka, jedli oběd hůlkami, stříleli - samozřejmě se jednalo o Čínu a takto děti hádaly každý den různé země. Také si psaly cestovní deník, aby měly památku na vše, co za celý týden prožily.
Nejnáročnější byl výlet do Ostravice, kde děti v lanovém centru Opičárna mohly popustit uzdu své energii a zhruba hodinu strávily ve vzduchu, kde zdolávaly nejrůznější překážky. Přes všechna emoční vypětí nakonec všichni zdárně došli do cíle a my jsme na ně mohli být právem pyšní.
Za nás vedoucí musím říct, že to byl prozatím náš nejzdařilejší tábor.
Jitka Hrazděrová

 

Přihláška na letní farní tábor 2010 pro děti z Kásného Pole

 

V neděli 1.11.2009 na svátek Všech svatých byla v Krásném Poli slavnostně požehnána kapička u hřbitova

Kaplička se stala v polovině roku 2008 kulturní památkou ČR a zároveň byla jako „nalezená věc“ převedena do majetku Městského obvodu Krásné Pole, protože do té doby nebyl znám její majitel a ani po půlroční výzvě se nikdo k vlastnictví této nemovitosti nepřihlásil. Po převzetí vlastnických práv začal MOb připravovat rekonstrukci této památky a také záchranný archeologický průzkum. Od srpna 2009 začaly probíhat rekonstrukční práce – nejprve výkop pro izolaci a odvodnění, poté i celková oprava. Byla vyměněna střecha – původní lepenková byla nahrazena štípaným šindelem, opravena fasáda a proveden svrchní nátěr. Součástí prací byl i průzkum objektu – bylo odkryto celkem 70 vrstev nátěrů a provedena celková renovace štítu – tympanonu. Díky tomu bylo odkryto nejen datum stavby kapličky – rok 1851, ale i unikátní výzdoba středového kusu s nápisem IHS, s vloženým křížkem nad a srdíčkem pod písmenem H. Netradiční je i ztvárnění Božího oka a zajímavostí bylo i odkrytí děr po kulkách, které kapličku zasáhly pravděpodobně v průběhu osvobozovacích bojů za 2. světové války.
Novinkou ve výzdobě byla kromě šindelové střechy i úprava dlažby. Dosavadní nevhodná betonová zámková dlažba byla nahrazena velice zdařilou dlažbou z říčních oblázků.
Dozorem nad stavbou a v některých případech i vykonavatelem stavebních úprav byl pan Dalibor Halátek, občan Krásného Pole a zaměstnanec Národního památkového ústavu, pracoviště Ostrava. Jemu i celé rodině Halátkových, kteří se na stavbě podíleli, patří veliké poděkování. Dalším občanem, který se na rekonstrukci podílel, především na opravách dřevěných částí, jako střechy a dveří, a jemuž také upřímně děkujeme, byl pan Jiří Hurník.
Za dlouholetou péči o kapličku a také za spolupráci při její výzdobě po opravě děkujeme paní Vlastě Válkové a rodině Válkových. Na přípravě požehnání a výzdobě kapličky se rovněž podíleli manželé Hrazděrovi a paní Koutková, která provedla opravu sošek. Také jim patří dík.
Kaplička ponese jméno „Všech svatých“ a letos jsme založili tradici, kdy na svátek Všech svatých a v den Památky zesnulých bude v kapličce vystavován seznam všech zesnulých, pohřbených na hřbitově v Krásném poli za uplynulý rok.
Slavnostní atmosféru krátkého obřadu umocnilo velice pěkné vystoupení kostelního sboru sv. Hedviky.
T.V.

 

 

Mariánské zastavení na cestě z Krásného Pole do Velké Polomi

Na konci června byla otevřena cyklostezka z Krásného Pole do Velké Polomi, která vede původní cestou, kudy dlouhé roky chodili lidé do kostela ve Velké Polomi, když ještě v Krásném Poli nebyl kostel. U této příležitosti nechali věřící z Krásného Pole na této cestě u mostu přes potok vybudovat mariánské zastavení ve tvaru růžence. Toto zastavení bylo posvěceno v neděli 13. září odpoledne.

       

 

Děti z Krásného Pole měly svůj letní tábor ve dnech 19.- 25. července 2009

 

Od začátku dubna 2009 se realizuje výstavba cyklostezky z Krásného Pole do Velké Polomi

Trasa vede po staré polní cestě „přes kopce“ – tedy v místech, kudy chodily celé generace krasničanů po stovky let do kostela ve Velké Polomi. Jedním ze symbolů, který lemuje tuto trasu, je mariánský obrázek nedaleko bývalé lávky přes potok Mešnice. Iniciativou věřících z Krásného Pole byl vytvořen záměr výstavby mariánského zastavení - odpočívadla pro poutníky při nově budovaném můstku přes potok, jehož ústředním bodem by měl být nový sloup s obrázkem - s motivem Panny Marie – kolem něhož by byl situován kruh z kamenů, tvořících růženec. Grafický návrh, zpracovaný architektkou Baumannovou z Krásného Pole, můžete vidět na nástěnce při vstupu do kostela. Proto bude vyhlášena na příští neděli sbírka na financování tohoto záměru. V případě dotazů k celému záměru se obracejte na člena farní rady pana Tomáše Výtiska. Všem dárcům Pán Bůh zaplať.

 

Krásnopolský farní tábor v Dřevohosticích u Přerova - 6.-12. července 2008

 

 

Podzimní pobyt v Dřevohosticích

Ve dnech 25.-28.10.2007 se konal pobyt mladších biřmovanců a mládeže od 12 let, otce Pavla a sestry Nikol na faře v Dřevohosticích (asi 13km od Svatého Hostýna).
Na faru jsme dojeli ve čtvrtek dopoledne, čerství a plní elánu. Jelikož nejela pouze pustkovecká mládež ale i kluci z Krásného Pole, začali jsme program hrami na seznámení. Hry pokračovaly první dva dny, protože čtvrteční a páteční program jsme měli na starost my mladí. Zakončení bylo vždy večer modlitbou v kostele.
V sobotu zajistil program otec Pavel. Vydali jsme se na Hostýn. Do Bystřice jsme dojeli autobusem a dále jsme šlapali pěšky. Čekala nás prohlídka věží baziliky a mše sv. Potom jsme měli na vybranou - vrátit se pěšky nebo autobusem. Nakonec se obě skupiny, ta pěší po strastiplné a mokré cestě, dostaly šťastně zpět na faru.
V neděli byla poslední mše sv., proběhl úklid fary a asi ve 14 hod. jsme zamávali Dřevohosticím z okna autobusu. Opustili jsme je unavení a plní dojmů.
Katka S.

     

 

Začátek prázdnin na Čeladné

Mládež od 12 let z Pustkovce i Krásného Pole pobývala společně s otcem Pavlem a sestrou Nikol od neděle 1. července do středy 4. července 2007 na Čeladné a v jejím okolí.

   

 

Sbor z Krásného Pole na tůře na Ondřejníku v Beskydech, červen 2007

Poděkování

V červnu 2007 byl zrekonstruován památeční kříž u rodinného domu pana Dostála na ulici U Skály. Byly opraveny trhliny a celý kříž byl nově nastříkán, památeční nápis připomínající misii z roku 1874 byl zrekonstruován a nově vymalován. Všechny práce financovala paní Dana Hurníková z Krásného Pole.
Děkuje katolické společenství z Krásného Pole.

Pouť do Olomouce

Dne 8. května 2007 se uskutečnila pouť na Svatý Kopeček a do Olomouce. Otec Pavel spolu s ředitelem Teologického konviktu otcem Alfrédem Volným nás provedli po olomouckém semináři, v místech, kde sami studovali. Bylo to velice zajímavé a moc děkujeme otci Pavlovi, že nám ukázal tak zajímavá místa, která nejsou běžně přístupná.

   

Návštěva otce biskupa Františka dne 21. ledna 2007

     

 

(Svatá Hedvika, patronka kostela)

Filiální kostel farnosti je zasvěcen svaté Hedvice, patronce Slezska a ostravsko-opavské diecéze

První záměry postavit kostel v odlehlé části Ostravy vznikl v roce 1933. Snažila se o to jednota sv. Václava, jejíž činnost byla násilně ukončena v roce 1952. Ani její znovuobnovení činnost v roce 1968 neměla dlouhého trvání. Dlouhá desetiletí přežívající myšlenky nakonec zvítězila.
V květnu 1993 byl vysvěcen základní kámen kostela a od druhé poloviny roku 1995 začala výstavba.
Na počátku stála náhodná setkání nadšenců, kteří měli tu odvahu bez milionu se pustit do tak náročné stavby.
Kostel stojí uprostřed vesnice a má sloužit nejenom k církevním setkáním. Stavební dispozice pamatuje na možnost společenského využití. Stavba má půdorysně velmi nepravidelný tvar a je umístěna na pozemku o rozloze 8 arů.
Umělecká Komise olomouckého arcibiskupství hodnotí studii nového kostela v Krásném Poli, jako příkladné řešení, schvaluje ji a doporučuje k realizaci. Autorovi Ing. Arch. Richardu Špačkovi navrhuje, aby studii zaslal k publikování v časopise Architekt.
Základní výzdobou kostela je keramický reliéf znázorňující patronku - svatou Hedviku. Autorkou reliéfu je Kateřina Gavlasová. Ve věži kostela jsou umístěny 3 zvony (220, 160, 100 kg).
Na výstavbě kostela bylo odpracováno 47 231 hod. Šestileté úsilí občanů Krásného Pole při výstavbě kostela, bylo také oceněno biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem při svěcení dne 20.10.2001.
Převzato ze stránek městské části Ostrava - Krásné Pole

 

Pěvecký sbor sv. Hedviky

Rádi bychom vás oslovili a pozvali, pokud máte hudební sluch, rádi zpíváte a máte rádi skvělé lidi kolem sebe, abyste přišli mezi nás. Jmenujeme se Sbor svaté Hedviky, kterou jsme si zvolili za svou patronku, a scházíme se a zpíváme v kostele v Krásném Poli. Náš sbor vznikl v srpnu 2001, kdy se připravovalo svěcení kostela a bylo potřeba nacvičit zpěv ke svěcení. Zalíbilo se nám to a od té doby se stále scházíme. Možná váháte a říkáte si, jestli nejste příliš mladí nebo naopak příliš staří, v tom případě vás můžu uklidnit. Naše věková hranice se pohybuje mezi 15 – 60 lety, jsme ale mladí duchem, takže ani ti starší si mezi námi nemohou připadat staře. Zpíváme jak křesťanský folk, tak i sborové věci, jako třeba Verdiho Nabucco nebo Handelovo Alleluja. Scházíme se většinou jednou týdně, a když je to třeba, tak i 2 krát týdně. Také se snažíme 1–2 krát za rok někam vyjet s rodinami. Letos v červnu jsme byli na víkendu ve Frýdlantě a na podzim pojedeme ještě jednou. Zkoušky začnou poslední prázdninový pátek po mši svaté. Takže, pokud se rozhodnete přijít mezi nás, budeme rádi.

Unie Katolických žen

Po prázdninové přestávce se opět sejdeme 12. září v 18.00 hodin v kostele v Krásném Poli. Budeme rády, když přijdete mezi nás. (Více informací o UKŽ viz Benjamín č. 3)

Malá schola

Scházíme se každý pátek přede mší svatou, společně se modlíme, zpíváme, povídáme a občas si i něco zahrajeme. Rádi mezi sebe přijmeme nové kamarádky a kamarády. Po prázdninách se poprvé sejdeme 7. září v 15.45 hodin v kostele svaté Hedviky. Těšíme se.

Modlitba růžence

Každou středu v 17.00 hodin se v kostele scházíme k modlitbě růžence – skupinka 8 až 12 žen. Rády bychom přivítaly další zájemce, aby nás bylo více.